Uncategorized @tr

Zeytinyağı Faydaları Nelerdir ?

Zeytinin ilk ne zaman ortaya çıktığı bilinmemekle birlikte günümüzden altı bin yıl öncesine dayandığı tahmin edilmektedir. Oleacea ailesine ait olan zeytinin ana vatanı Mezopotamya ve Güney Asyadır. Sayısız faydası olan zeytinden eski uygarlıkların yazıtlarında ve kutsal kitaplarda da bahsedilmiştir. Her anlamda mucizevi diyebileceğimiz zeytin aynı zamanda barışın simgesidir. Orijinal halinde tüketilen zeytinin farklı kullanım şekilleri vardır. Bunların başında zeytinyağı gelir.
Zeytinyağı, zeytin ağacı meyvesinin sıkılarak, hiçbir kimyasala tabi tutulmadan, katkısız ve doğal olarak elde edilmesiyle ortaya çıkan bir üründür. Kısa olarak zeytinin zeytinyağına dönüşümü şu aşamalardan geçerek gerçekleşmektedir. İlk olarak zeytinler toplanır, yapraklar ayrılıp yıkanır, daha sonra kırma denilen işlem ve ardından yoğurma işlemi gerçekleşir. Son aşamada ise katı sıvı ve sıvı sıvı ayrımı yapılır. Naturel zeytinyağı, rafine zeytinyağı, riviera zeytinyağı olmak üzere üç farklı çeşitte üretilir. Yeşil sarı arası bir renge sahip olan zeytinyağının faydaları saymakla bitmez.

 

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Yapılışını anlattığımız zeytinyağının nelere faydalı olduğuna bir bakalım. E vitamini bakımından çok önemli olan zeytinyağı metabolizmayı hızlandırır ve beyin gelişimine etki eder. Fazla kiloların atılmasında yardımcı olur ve tüketildiğinde kilo alımı yapmaz. Doymamış yağ kategorisine yağların kilo aldırmama özelliği vardır. Zeytinyağları da bu yağ grubu içerisinde yer alır. Kötü kolestrol olarak bilinen LDL’yi düşürür ve kalbi korur. Sindirim yollarını temizler ve bağırsak hareketlerini düzene sokar. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde yaşlanma hızını azaltır.
Bitkisel yağlar sayfamızda çeşitli doğal yağ ürünlerimizi görebilirsiniz.
Felç riskini azaltır. Yine içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücuttaki iltihaplanmayı önler. Tip iki olarak bilinen diyabet hastalığına iyi gelir. Alzheimer hastalığına içerisindeki oleokantal olarak bilinen bir madde sayesinde iyi gelir. Bunun yanı sıra kanser, depresyon, ülser gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Tüm bu faydaların yanında saç ve cilt için de pek çok yarar sağlar. İlk olarak cildi nemlendirir, ciltte oluşan döküntü ve kızarıklıklara iyi gelir. Cilt lekelerinin giderilmesinde son derece etkilidir.
Cildi ölü derilerden arındırarak peeling işlevi görür. Sivilceleri yok edici etkisi vardır. Saça parlaklık ve hacim verir, saçta oluşan kepeği yok eder, saça nem verir. Burada yer veremediğimiz pek çok faydası bulunan zeytinyağının en doğal haline ulaşmak istiyorsanız Soap & Beauty sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir