Uncategorized @tr

Neden Doğal Sabun Kullanmalıyız

Ben üniversitedeyken hocalarımdan öğrendiğim ilk şey”en iyi temizleme su ve sabunla olandır”demişlerdi. Ne kadar da haklılar. Çevremizi o kadar yapay ve sentetik maddeler sardı ki! Giderek kendi geleneklerimizden uzaklaşıp yurt dışı hayranlığıyla ne kadar şampuan losyon deterjan varsa ona yöneldik. Hatta birbirimize tavsiye eder olduk. İçindeki kimyasalların çokluğundan ziyade ya kokusu cezbetti bizi ya da görüntüsü.

Hiç düşündünüz mü neden ülkemizde giderek kanser artış gösteriyor. Her şeyimiz yapay! Örnek vermek gerekirse; 1 adet sabunun 5 TL olması size mantıklı geliyor mu? Aslında sabun adı altında satılan birçok ürün “sentetik” olduğundan bu derece ucuzlar.

Sentetik olan ve insan sağlığına faydalı olan bir ürün var mı? Birde bu insanların karlı satışları bu kadar. Düşünsenize maliyetleri 1 TL civarında. Soğuk Sıkım 1. Kalite zeytinyağının kg fiyatı baz alındığında bu sabunların doğallıktan ne kadar uzak olduğu apaçık ortada. Bu sabunları kesinlikle tercih etmeyin derim.

Sonuç olarak görseli, kokusu, rengi ne kadar güzelse o kadar doğallıktan uzaktır. Ege üniversitesinin kimyasal içerikli sıvı sabunlar üzerinde yaptığı araştırmada sıvı sabunların elimizdeki açık yaralara temas ettiğinde %100 cilt kanseri riski taşıdığını ve Ankara Onkoloji Hastanesi’ne yapılan başvurularda son 4 yılda”Cilt Kanseri”hastalarının sayısının %94 arttığını bildirmektedir. Rakamlar dehşet verici!

Bize bu kadar kimyasal katkılı kozmetik ve temizlik ürünlerinin dayatılmasını ve buna bağlı hastalıkların artarak ilaç sanayinin çıkarlarının korunmasını aklım almıyor. Bunun gıda boyutuna hiç girmiyorum bile. Canım ülkemin canım insanı da reklamların albenisine kapılarak her şeyden habersiz bunları kullanmaya devam ediyor. Lütfen biraz olsun bunları düşünüp sorgulayalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir