Uncategorized @tr

Neden Doğal Sabun Kullanmalıyız

Neden Doğal Sabun Kullanmalıyız

Doğal Sabunun Faydaları – Neden Doğal, El Yapımı Sabunu Seçmelisiniz?

Seçtiğiniz sabunu neden önemsemelisiniz?

‘Sabun’ kelimesi her türlü cilt temizleyiciyi, katı, sıvı ve hatta tozları için kullanılır ve bu kategorilerin her biri içinde çeşitli renkler, kokular, şekiller, ambalajlar ve onları çevreleyen iddialar vardır.

Bazı sabunlar koku giderir, diğerleri antimikrobiyal, yaşlanma önleyici, nemlendirici ve daha fazlasıdır. Sabun hemen hemen her insanın günde birkaç kez kullandığı bir şeydir ve çoğu durumda bazı bakteriyel ve viral hastalıkların bulaşmasını önlemede birincil araçlardan biridir.

Ancak tüm sabunların gücü veya etkinliği eşit değildir ve her sabun cildiniz için iyi değildir.

İki temel sabun türü vardır:

  1. El yapımı, ‘doğal’ sabunlar
  2. Fabrikasyon olarak üretilen sabunlar.

Fabrikasyon olarak üretilen sabunlar genellikle el yapımı sabunlardan çok daha ucuzdur, ancak durumun böyle olmasının iyi bir nedeni olabilir.

Modern bilim, sağduyu yoluyla zaten varsayılmış olanı kanıtlamıştır: Çevremizdeki toksinler büyük ölçüde cildimiz tarafından emilir.

İnsan vücudundaki en büyük ve dış dünya ile en fazla temas halinde olan organ olarak cildimize temas ettirdiğimiz şeyler bizim için en büyük endişe kaynağı olmalıdır.

Sabun, bilinçli olarak cildimize, hatta cildimizin her tarafına sürüldüğü için, bu gerçeği göz önünde bulundurduğumuzda birincil endişe kaynağı olmalıdır. İçtiğimiz suya ve yediğimiz yiyeceklere gereken özeni gösterdiğimizden, cildimizi maruz bıraktığımız şeyler fiziksel sağlık söz konusu olduğunda birinci önceliğimiz olmalıdır.

Potansiyel olarak zararlı toksinlere maruz kalmayı azaltmanın bir yolu, organik, doğal bir sabun kullanmaktır.

Doğal sabun nedir?

Doğal sabunlar doğal malzemelerle başlar. Organik sabunlar, organik doğal maddeler kullanır. Organik sabunlar harmanlanmış Sabit sıvı, katı yağlar ve çeşitli bitkilerden elde edilen aromaterapik yağlardan oluşur. Bu madde vitaminler, besinler ve antioksidanlar açısından zengindir. İnsan derisi, saçı ve vücudun diğer kısımları büyümek, yaşamak ve/veya sağlıklı kalmak için bu maddelere ihtiyaç duyar. Pek çok doğal sabun, kil, tuz, uçucu yağlar ve botanik özler gibi başka faydalı bileşenlere de sahiptir.

El yapımı sabunların üretilmesi daha uzun sürer ve genellikle daha kaliteli malzemeler kullanır, dolayısıyla ek maliyet getirir, ancak hassas ciltlerde daha faydalı olma eğilimindedirler.

Cilt tipinize ve tercihlerinize en uygun olanı bulmak için çeşitli veya doğal sabunları denemek önemlidir.

Doğal Sabun Kullanmanın Faydaları

Doğal sabun kullanmanın aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faydaları vardır:

1. “Fabrikasyon Sabun” Yerine Gerçek Sabun

‘Temizleyici’, ‘vücut krem sabunu’, ‘vücut duş jeli’, ‘sıvı sabun’, ‘makyaj temizleyici’ ve hatta ‘deodorant sabunu’ gibi terimler kullanılarak reklamı yapılan veya görüntülenen birçok ürün aslında deterjan bazlı ürünlerdir ve gerçekten hiçbiri sabun değildir.

2. Doğal Sabun Yüksek Nemlendiricidir

Gerçek sabun kullanmanın faydalarından biri de üretim sürecinin yan ürünlerinden birinin gliserin olmasıdır. Gliserin mükemmel bir cilt nemlendiricisidir çünkü cildin içinde ve çevresinde nemi kendine çeker. Geleneksel sabunlar gliserin içerir ve bu nedenle banyo sırasında cildi nemlendirirken, fabrikasyon olarak üretilen birçok sabun cildi kurutabilir. Mağazadan satın alındığından, fabrikasyon sabunlar genellikle gliserini çıkarmak için özel olarak tasarlanmış bir işleme tabi tutulur.

Cildinize fayda sağlamak için sabunda gliserin bırakmak yerine, özütlenir ve nemlendiriciler ve benzeri cilt bakım ürünleri gibi diğer ürünlerde kullanılır – sabunlarını kullanırsanız daha fazla ihtiyacınız olacak, çünkü gliserini çıkarmıştır. Gliserinden yoksun sabun, cildi kuru, küllü, kaşıntılı bırakabilir ve cildiniz en iyi halinden çok uzak görünebilir.

Ancak geleneksel olarak gliserin içeriğini koruyacak şekilde yapılan el yapımı sabun, cildinizin daha nemli ve sağlıklı görünmesini sağlar.

3. Kullanılan Daha İyi Malzemeler

Bir şirket bir seferde yüzbinlerce, hatta milyonlarca kalıp sabun ürettiğinde, kar marjının bir kısmı seri üretimden, bir kısmı ise mevcut en ucuz ürünlerin kullanılmasından elde edilir.

Birçok insan, bu sentetik ürünlerin endokrin, üreme, solunum ve bağışıklık sistemlerine zarar verebileceğine inanıyor – cildinizi kurutarak size yaşatacağı potansiyel zararlardan bahsetmiyorum bile.

Fabrikasyon sabunların düzenli olarak alerjileri tetiklediği, hormon seviyelerini etkilediği ve muhtemelen bazı kanser riskini artırdığı düşünülen Parabenler, Sülfatlar ve Triklosan içerdiği bilinmektedir.

Bununla birlikte, doğal sabunlar genellikle zeytin ve hindistancevizi yağları, karite yağı, kakao yağı, hint yağı gibi doğal maddeler kullanır.

4. Hayvanlar üzerinde deney yapılmadan üretilen ve Hayvan Dostu

Doğal, organik sabunların bir diğer büyük yararı da test veya üretim aşamalarında hiçbir hayvana zarar vermediğinden emin olmanızdır. Malzemeler her zaman sadece bitki bazlıdır, doğaldır ve geniş çaplı çevresel hasara neden olan büyük ölçekli fabrikalar ve diğer tesisler gerektirmez.

Buna kıyasla, organik üreticiler daha küçük tesisler olma eğilimindedir ve nihai ürünlerini elde etmek için botanik bitkilere ve özlere güvenirler. Hindistan cevizi ve hurma yağları, bileşenlerin temelini oluşturur ve buna farklı bitkilerden, çiçeklerden, baharatlardan ve meyvelerden gelen uçucu yağlar eklenir. Daha da önemlisi, pestisit ve sentetik olarak türetilmiş kimyasallar içermediğinden bu ürünler için hayvanlar üzerinde test yapılması gerekli değildir.

5. Daha Geniş Seçenek

Yukarıda bahsedildiği gibi, organik sabunlar normalde yerel bir üretici tarafından küçük partiler halinde yapılır. Küçük partiler sadece daha kolay kontrol anlamına gelmez, aynı zamanda daha geniş bir ürün çeşitliliği anlamına gelir. Her parti, büyük fabrika ekipmanlarını yeniden donatmak zorunda kalmadan kolayca yeni bir kokuya veya stile değiştirilebilir. Bu nedenle bu sabunlar da kolayca özelleştirilebilir. Renk, şekil, boyut, grenli veya pürüzsüz doku, koku, parti boyutu ve diğer özellikler, tüketiciye maksimum seçenek sunmak için sıklıkla değiştirilir. Kahve, tarçın, nane veya meyve kokularında Doğal sabunlar bile satın alabilirsiniz!

6. Eşsiz, El Yapımı Ürün

Seri olarak üretilen Fabrikasyon sabunlar, üretim verimliliği için yapılır, bu da tam olarak aynı boyut ve bileşime sahip çok, çok sayıda birim anlamına gelir. Odak noktası, genellikle onlar için ödeme yapan tüketicilerin sağlığı pahasına kârdır. Doğal Sabunlar, sabun kalıbından sabun kalıbına biraz farklılık göstermeleri bakımından farklıdır, tıpkı doğal içeriklerin belirli bir yılın hava durumuna ve diğer koşullara bağlı olarak biraz değişmesi gibi. Bununla birlikte, değişmedikleri yer, her bir barda bulunan zararlı bileşenlerin eksikliği ve sağlıklı olanların bolluğudur.

7. Çevre İçin Daha İyi

Organik sabunlar zararlı çevresel zehirler veya toksinler üretmez. Sabun kullanımdan sonra daha kolay bozulur ve su döngüsüne veya nehirlerimizdeki, göllerimizdeki ve okyanuslardaki suyu paylaşan vahşi hayata zarar vermez. Bu çevre dostu olması, her şey eşit olsa bile, Doğal sabunların kullanılması için güçlü bir argüman olacaktır. Buna, sabunların mükemmel kalitesini, etkinliğini ve daha eşsiz bir üründen aldığınız zevki ekleyin doğal sabunlar açık bir kazanan olurlar.

8. Antioksidanlar Açısından Zengin

Doğal sabunlarda kullanılan bileşenler doğal antioksidanlar içerdiğinden ve işlem bu maddeleri başka amaçlar için çıkarmadığından, doğal sabunlar aslında iltihabı azaltır, cildi nemli tutar ve dolayısıyla kullanıcıya yardımcı olur. Genç görünümlü, sağlıklı bir cilde sahip olursunuz. Organik sabunların daha yumuşak pH seviyeleri (genellikle 8 ile 10 arasında) uzun vadede cildinizin bakımına yardımcı olur ve aynı zamanda temiz, taze görünmenizi ve hissetmenizi sağlar.

9. Doğal Cilt Faydaları İçin Bol Gliserin

Gliserol olarak da adlandırılan gliserin, cildi temizlemenin yanı sıra doğal olarak alkol ve suyu çeker. Alkol ve suyu çektiği için uzun zamandır insan cildi için en iyi nemlendiricilerden biri olmuştur.

Düzenli olarak doğal gliserine maruz kalan cilt, gelişmiş dokuya ve dış tahriş edicilere karşı korumaya sahiptir. Tahrişe neden olan başka bir şey olmaktan ziyade hassas ciltler için bir destek görevi görür.

Bununla birlikte, şirketler sabunları seri ürettiğinde, gliserin sabun kalıplarından iki nedenden dolayı ekstrakte edilir.

İlk olarak, sabunun raf ömrünü uzatır, böylece kullanımdan önce bir depoda veya rafta yıllarca bekleyebilir. İkincisi, özütlenen gliserinin nemlendirici ürünler üretmek için kullanılmasıdır.

Fabrikasyon sabun kalıpları cildi kurutur ve tekrar düzeltmek için bir şeyler satın almak zorunda kalırsın?

Bizim felsefemiz sabundaki gliserini koruyarak en başta cilde zarar vermemektir. Sabun biraz daha pahalı olabilir, ancak yine de topladığınızda Fabrikasyon bir kalıp sabun artı bir nemlendiriciden daha az ödersiniz!

Aktif Karbon ve Keçi Sütlü Sabun Barımızı denemek ister misiniz ?

10. Koruyucu Kullanmıyorlar

Doğal ürünler daha kısa raf ömrüne sahiptir, ancak bunun iyi bir nedeni vardır. Doğal olmayan ürünlerde kullanılan koruyucular, insanlar veya çevre için toksik olma eğilimindedir. Ürünün kullanılmadan uzun süre rafta durabilmesini mi yoksa kullanıcı için daha sağlıklı olmasını mı istiyorsunuz? Cevap açık.

11. Doğal Antibakteriyel Özellikler

Çoğu antibakteriyel sabunda triklosan, parabenler, sülfatlar ve bazı kanser riskini artırdığı düşünülen, hormonal dengeyi değiştirebilen ve üreme sisteminizi etkileyebilen diğer toksik kimyasalları bulacaksınız.

Doğal sabunlar ise bu kimyasalları içermez ve bunun yerine uçucu yağlar gibi antibakteriyel maddeler kullanır. Bunlar sadece zararlı bakterilerle savaşmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda lavanta, çay ağacı, okaliptüs ve nane gibi harika kokulara da sahiptirler.

12. Gerçek Aromaterapi için Doğal Kokular

Doğal sabun için kullanılan kokular, aromaterapi yoluyla zihninizi ve bedeninizi yatıştırmaya yardımcı olabilir. Aromaterapinin stresi azalttığı ve genel ruh halini ve görünümü iyileştirdiği düşünülmektedir.

Uçucu yağların kimyasal bileşimi bir laboratuvarda yeniden oluşturulamaz.

Doğal ürünler, bunların sentetik versiyonları ile değiştirildiğinde, tedavi edici yönleri kaybolur. Doğal uçucu yağlar beyinde zihninizi, bedeninizi ve ruhunuzu iyileştirebilecek nörokimyasalların salınmasına neden olur.

Kokusuz sabunları tercih ediyorsanız. Cilt bakım sabunlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir